Ügyintézés

Kérdések foglalkoztatják a megváltozott munkaképesség vagy a megváltozott munkaképességgel való foglalkoztatás feltételeivel, az eljárás menetével, a szükséges teendőkkel kapcsolatban ?

Nehezen találja meg az Önt érintő eljárásokkal, az igénybe vehető támogatásokkal, az ellátások és a munkavállallás feltételeivel  kapcsolatos jogszabályokat, tájékoztatókat ?

Segítségünkkel könnyebben eligazodhat a szükséges információk között, mert nálunk egy helyen, rendszerezve, összegyűjtve találhatja meg őket !

Tovább

Segédeszközök

Nehezen tud eligazodni a különféle gyártók és forgalmazók termékei között?

Segítséget nyújtunk a megfelelő és  kedvező árú eszköz megtalálásában, az ajánlatok összehasonlításában !

Megtalálható a mozgás, járás vagy hallássérültek életét segítő termékek teljessége, a lakóhelyéhez legközelebbi, és a legkedvezőbb árakat kínáló forgalmazó.

A társadalombiztosítás által támogatottan beszerezhető segédeszközökről  tájékoztat  az Online Segédeszköz Jegyzék (SEJK).

Tovább       SEJK

Álláskeresés

Megváltozott munkaképességűként szeretne elhelyezkedni, de nem talál megfelelő információforrást a lehetőségekről ?

Szeretne többet tudni a szóba jöhető munkáltatókról, az Ön adottságaihoz, tapasztalataihoz, lakóhelyéhez illeszkedő lehetőséget könnyebben kiválasztani ?

Bemutatjuk az ország egyes megyéiben és nagyobb településein a megváltozott munkaképességűek és fogyatékkal élők foglalkoztatásával foglalkozó cégeket, alapítványokat, szervezeteket, és az általuk nyújtott munkalehetőségeket.

Tovább

Céljaink

Hiánypótló funkciót kívánunk betölteni. Célunk a megváltozott munkaképességű, illetve mozgássérült, látássérült vagy hallássérült olvasók segítése, akik főleg álláskeresésük során, vagy segédeszköz vásárlás tervezésekor információt keresnek a gyors és helyes döntéshez. Ezeket az információkat jelenleg nehezen találhatjuk meg, ezért úgy döntöttünk, hogy összegyűjtjük azokat egy átfogó áttekintést adó módon. A megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására akkreditációval rendelkező foglalkoztatókra, és az általuk meghirdetett állásokra vonatkozó információt igyekszünk egy helyen elérhetővé tenni. Emellett a  ma már rendelkezésre álló nagyon sokféle segédeszközt is rengeteg forgalmazó kínálja. Úgy gondoltuk, hogy célszerű ezeket is egy helyre gyűjteni, hogy a  termékekre és az árakra vonatkozó információ gyorsan áttekinthető legyen az összehasonlítás, és a funkcionálisan és ár szempontjából legmegfelelőbb termék megtalálása érdekében. Emellett megtalálható az ügyintézés, munkához jutás,segítségnyújtás és kapcsolatteremtés szempontjából fontos intézmények, szervezetek és közösségek elérhetősége.

 

 

Kérjük, támogassa a Kerek Világ Alapítványt adója 1%-ával!
Adószámunk: 19031628-1-02
 

 

Braille program mobiltelefonhoz

 

A MOST egy ingyenes mobilalkalmazás vakok számára, melynek fejlesztése Budapesten, az MTA Wigner FK csillebérci telephelyén történik. A mobileszköz érintőernyőjére speciálisan erre a célra tervezett braille-maszk kerül. Ennek lyukain keresztül lehet szöveget írni és a programokat kezelni. Az alábbi linkgyűjtemény segítségével könnyen eljuthat a MOST-tal kapcsolatos különböző, részletes információs és letöltő oldalakra.

Rövid ismertető

A Mobil SegítőTárs (MOST) egy vakok és aliglátók számára fejlesztett sokoldalú segítőszoftver, melyet speciálisan a hozzá tervezett braille maszk segítségével jelenleg Android rendszerű okostelefonokon lehet használni.
A MOST-hoz nincs szükség a látás használatára.
A MOST hatékony használatához alapszintű braille íráskészség szükséges (olvasni nem kell tudni).
A braille maszk szöveg- és számbeírást tesz lehetővé, braille-olvasásra nem szolgál.
A program az információkat hangjelzésekkel, beszéddel és rezgésekkel közli.
A MOST használható a készüléken telepített beszédhangokkal is, de a saját, beépített beszédszintetizátora mindig rendelkezésre áll és biztonságosan működik.
A MOST helyettesíti, ill. kiegészíti a mobileszközön működő ernyőolvasót.
A leggyakrabban szükséges tevékenységeket a MOST a gyári megoldásoknál egyszerűbben biztosítja a vak felhasználónak.

A MOST szolgáltatásai

telefonálás,SMS-, hívás- és csengőhangkezelés
E-mail
névjegyzék
szövegszerkesztés és vakok számára optimalizált szövegolvastatás
diktafon (hanglejátszás és felvétel)
óra, ébresztőóra, stopper, időzítő
számológép
adatbáziskezelő
...
Folyamatban van a vakoknak optimalizált GPS-navigációs program átültetése Androidra, melynek működéséhez nincs szükség internetkapcsolatra.

 

Forgalmazók

 

               Mobil Segítőtárs Konzorcium

 

 

 

 

Beszélő Linux

 

Az „Informatika a látássérültekért” Alapítvány munkatársa, Hammer Attila 2007 óta foglalkozik intenzíven a Linux operációs rendszer és a hozzákapcsolódó felhasználói programok használhatóvá tételével a látássérült felhasználók számára. A Magyar Ubuntu Közösséggel összefogva 2008-ban jelent meg a BeLin, azaz a Beszélő Linux 1.0-ás változata, majd egy évvel később az újabb fejlesztések nyomán az 1.5-ös verzió. Ez utóbbi elnyerte az IT Business Leadership Award-díját, ahol a zsűri indoklásában kiemelte a BeLin társadalmi hasznosságát, és azt, hogy hozzájárul az informatika és a számítógép-használat szélesebb körű elterjedéséhez. 2010 szeptemberében jelent meg a Beszélő Linux 2.0 verziója, majd 2011. szeptemberben ennek frissített, és oktatóanyaggal kibővített 2.5-ös verziója, végül 2012. februárban jelent meg a 2.5-ös verzió frissítése.

 A BeLin a GNOME asztali környezet részét képező Orka képernyőolvasót alkalmazza, akadálymentes és folyamatosan bővülő szolgáltatásai valamint ingyenessége miatt az elmúlt évek során egyre népszerűbbé vált a vak és gyengénlátó emberek körében. 

A nagy újdonság az Ubuntu 11.10-es verziótól Ubuntu szinten bevezetésre került QT akadálymentesítési komponens, mely a QT eszközkészletet használó alkalmazások felhasználói felületeit teszi többé-kevésbé hozzáférhetővé. Vannak még hiányosságai ennek az új akadálymentesítési technológiának, de az alapvető QT felületi vezérlőelemek a listák és a kombinált listamezők kivételével már most is használhatók. Bízom benne, hogy a QT akadálymentesítési komponens fejlesztői idővel ezt a problémát is meg fogják oldani.

Folyamatban van a QT akadálymentesítési komponens honosítása is. Ha a QT akadálymentesítési komponens fejlesztői kiadják az új, fordításokat is tartalmazó hivatalos verziót, és az új verzió kompatibilis lesz az Ubuntu 12.04 alaprendszerrel, a frissítés elérhető lesz majd a BeLin 3.0 felhasználók számára. Számtalan egyéb újdonságot tartalmaz még a BeLin 3.0 kiadás, amik között nehéz rangsort felállítani, mivel mindegyik fontos a maga nemében. Sokat dolgoztunk a BeLin 3.0 operációs rendszerek tananyag átdolgozásán is, hogy az új kiadáshoz is rendelkezésre álljon ez a tananyag. Érdemes megemlíteni, hogy a BeLin 3.0 kiadás is egy hosszú távon támogatott kiadás, mely 2017 áprilisáig támogatott.

 

Forgalmazók

 

                Informatika a Látássérültekért Alapítvány

 

 

 

 

Képernyőnagyító programok

 

Képernyőnagyító program
Képernyőnagyító program

     

Olyan szoftverek, amelyek segítségével a képernyőn található képeket, szövegeket fel lehet nagyítani, lehetőség van a kontraszt beállítására, egérmutató méretének megváltoztatására stb., támogatják a windows alatti beszélőrendszereket és/vagy saját, hangkártyán keresztüli felolvasó funkcióval is rendelkezhetnek.

A MAGic és a ZoomText képernyőnagyító programok felnagyítják mindazt, amit a számítógép képernyőjén látunk, ezzel lehetővé teszik a gyengénlátó embereknek, hogy a látásuk romlása ne korlátozza a számítógép használatát. Segítik az egér használatát, felnagyítják az ikonokat, a betűket, ablakokat. Meghatározható a felületek színe, nagyításának mértéke. A beszédtámogatással kiegészített változatok a képernyőn látható üzeneteket is felolvassák a JAWS for Windows programhoz hasonlóan, ezzel kímélhető a felhasználó látása.
Mindkét program jobb használatához kapható egy speciális billentyűzet is, amelyen a szokásosnál nagyobb betűkkel olvashatók a feliratok, továbbá a funkcióbillentyűk segítségével könnyebben kihasználható a szoftverek egy-egy funkciója.

 

Forgalmazók

 

             Labrador Kft               Informatika a Látássérültekért Alapítvány    

 

              Mid-Comp Kft                         Induct Trade Kft

 

 

 

 

Képernyőolvasó program mobiltelefonhoz

 

A látássérült emberek számára sok nehézséget okoz a mobiltelefon használata. Hogyan válassza ki a névjegyzékből egy ismerős telefonszámát? Hogyan olvasson el egy SMS-t? Ebben és a mobiltelefonok számos más funkciójának elérésében segít a Nuance cég Talks&Zooms programja, amely a Nokia cég egyes Symbian operációs rendszerű készülékein futtatható. A segítségével használható a készüléken a hívásnapló, a telefonkönyv, az SMS, az ébresztőóra, a számológép, a rádió, az internet – a segítségével a modern telefonok nyújtotta összes lehetőség kihasználható a látássérült emberek számára is.

A Nuance TALKS, mint piacvezető képernyőolvasó program megoldást nyújt a fenti problémára azáltal, hogy a telefon kijelzőjén megjelenő információkat érthető emberi hangzású beszéddel közli a látássérült felhasználóval. Ez a megoldás a Symbian (S60, S80 és Belle) rendszerrel működő telefonokon lehetővé teszi a telefon funkcióinak használatát, mint például a névjegyzék elérését, SMS-ek kezelését, de akár a web-böngészést is.

Ráadásul a Prémium változat további plusz szolgáltatásokat nyújt, mint például a felhasználói szótár, az ikonok szöveges névvel való ellátásának lehetősége.

A TALKS program mindezeken túl látó felhasználók számára is hasznos lehet, például vezetés közben, hiszen a beérkező üzeneteket vagy a hívó nevét automatikusan felolvassa, így a sofőr figyelmét nem vonják el a telefonon megjelenő vizuális információk.

.

Forgalmazók 

 

                      Informatika a Látássérültekért Alapítvány

 

 

 

 

Képernyőolvasó programok

 

Képernyőolvasó program
Képernyőolvasó program

 

A képernyőolvasó programok olyan szoftverek, amelyek vak emberek számára hozzáférhetővé teszik a képernyő üzeneteit. Ez történhet hangkártyán, beszélőegységen avagy Braille-kijelzőn keresztül, attól függően milyen eszközt részesíti előnyben a felhasználó, illetve a képernyőolvasó programok milyen eszközöket támogatnak. A legismertebb programok Magyarországon: a Window - Eyes, Jaws for Windows, Wintalker szoftverek.

Magyarországon is óriási erőfeszítéseket tettek tudósok, elszánt emberek annak érdekében, hogy a számítástechnika eszközeivel folyamatosan bővítsék a vakok lehetőségeit. A számítástechnika alkalmazása vakok életminőségének javulása érdekében gyakorlatilag az első személyi számítógép megjelenése óta folyik. Ennek az ügynek kimagasló alakjai vannak. Ők tudják a legtöbbet a felhasználók igényeiről is.  

 A vakok számára már 15-20 éve lehetőséget nyújtanak a felolvasó (TTS, text to speech) programok elektronikus szövegek olvasására. A képernyő felolvasó programok többsége (1990-től) még karakteres üzemmódra készült (pl. DOS), gépi hangját a vakok hamar megszokták. Ezek a programok terjedtek el és váltak elérhetővé árukat tekintve is Magyarországon. Az Internet a Windows és a World Wide Web grafikus felületei visszaesést jelentettek a vak felhasználás szempontjából. Már vannak Windows-t ismerő képernyő olvasók, sőt magyar nyelvű is létezik, a JAWS for Windows, egyelőre kb. kétezren használják, igen magas áruk miatt. A JAWS beszédkimeneteként a Budapesti Műszaki Egyetem Távközlési és Telematikai Tanszékén kifejlesztett Profivox beszédszintetizátor használható.

A képernyőolvasó szoftverek nélkül elképzelhetetlen a számítógép használata a egy vak ember számára. Magyarországon a legelterjedtebb képernyőolvasó szoftver a JAWS for Windows. A JAWS a Job Access With Speech (kb. beszéddel támogatott munka) szavak rövidítése. A program a számítógép hangszóróján keresztül felolvassa a leütött billentyűket és a képernyőn látható üzeneteket. A program együttműködik a Windows operációs rendszerrel, a használatához tehát nem szükséges speciális számítógép, sem más különleges eszköz. A segítségével a vak emberek is írhatnak leveleket, dokumentumokat, táblázatokat, használhatják az internetet. A felolvasás történhet szavanként, bekezdésenként, oldalanként vagy folyamatosan, megállás nélkül, és a beszédtempó is szabályozható. A JAWS for Windows a vak emberek számára a számítógépen történő munkavégzés nélkülözhetetlen kelléke. Magyarországon alapítványunk a JAWS for Windows egyedüli forgalmazója.

Vaspöri Teréz (vak programozó) a Window Eyes képernyőolvasó prograhoz (ezek az ernyőolvasók nem olvasnak semmit, csak a szöveges információt emelik ki a Windows elemekből s adják át a megfelelő beszédkimenetnek) 1996-ban hozzáigazította a Brailab PC adapter vezérlőprogramját,- az Ő munkájának köszönhetően elsőként nyílt meg a Windows- rendszerek használata a magyar vakok számára.

 

Forgalmazók

 

                           Mid-Comp Kft                             Informatika a Látássérültekért Alapítvány

 

 

 

 

Optikai karakterfelismerő programok 

 

Optikai karakterfelismerő program
Optikai karakterfelismerő program

 

Az optikai karakterfelismerő szoftverek a beszkennelt képen felismerik a betűket, és szerkeszthető formába alakítják a dokumentumot, amelyet így már a látássérült emberek is kezelni tudnak (például a JAWS for Windows képernyőolvasó programmal). Az optikai karakterfelismerő program beépített nyelvi ellenőrző és szótárt tartalmaz, így kiszűri a beolvasási hibákat. Többféle formátumot is kezelni tud, és egyszerű billentyűparancsokkal is kezelhető. A segítségével a nyomtatott dokumentumok tartalmát (pl. levelek, újságok, számlák, könyvek) a látássérült emberek is önállóan elérhetik.

Az OCR (optikai karakterfelismerés) a lapolvasóból (szkennerből) vagy digitális fényképezőgépből jövő képből szerkeszthető szöveget készít.

Képes papír alapú dokumentumokat, vagy azok digitális képét, valamint PDF fájlokat, szerkeszthető és szövegesen kereshető formába alakítani, megtartván azok formátumát. Csak szkennelni vagy fényképezni kell, a többit megoldja.

Pontosan felismeri a szöveget és hűen reprodukálja annak formátumát, még akkor is, ha olyan gyengébb minőségű kiindulási anyagokról van szó, mint pl. a fax, fénykép, vagy mobil telefon által készített kép. De az összetettebb dokumentum szerkezet sem gond, mint pl. a magazinoknál egymást átlapoló képek.

 

Forgalmazók

 

                Informatika a Látássérültekért Alapítvány                Labrador Kft

 

 

 

Látássérült segédeszközök

Beszélő eszközök

Beszélő eszközök

Braille eszközök

Braille eszközök

 

Tájékozódó eszközök

tájékozódó eszközök

 

Lencsék, szemüvegek

lencsék, szemüvegek

Nagygombos eszközök

nagygombos eszközök

 

Olvasóeszközök

olvasóeszközök

 

Háztartási eszközök

háztartási eszközök

 

Szoftverek

szoftverek

 

 

Mozgássérült segédeszközök

Kerekesszékek

kerekesszékek

Mopedek

mopedek

Betegmozgató eszközök

betegmozgató eszközök

Járóeszközök

járóeszközök

Mozgásterápiás és sport eszközök

mozgásterápiás eszközök

Ortézisek, protézisek, lábbelik

ortézis

 

Berendezések lakásba, gépkocsiba

berendezések lakásba, gépkocsiba

Számítógépes eszközök

számítógépes eszközök

 

Hallássérült segédeszközök

Hallókészülék és kiegészítők

hallókészülék és kiegészítők

Telefon kiegészítők

telefon kiegészítők

Mobiltelefon kiegészítők

mobiltelefon kiegészítők

Szórakoztató elektronika kiegészítők

szórakoztató elektronika kiegészítők

 

Átviteli egységek

Átviteli egység

Kommunikációs rendszerek

kommunikációs rendszerek

Jelzőeszközök

jelzőeszközök

Cochleáris implantáció

cochleáris implantáció

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer